MP Name List State and Constituencies Wise Congress Lok Sabha Election 2014

MP Name List State and Constituencies Wise Congress Lok Sabha Election 2014:

congress

The Indian National Congress INC party leader had released the list of candidates for the Lok Sabha Election 2014 for various states Parliamentary Constituencies of India.

The 15th Lok Sabha term of India is to be completed by 31st May 2014 and for electing the new Member of Parliament for all the 543 Parliamentary constituencies to the 16th Lok Sabha of India the MP election 2014 is to be conducted by the Election Commission of india.

Nine Day Polls schedule had been released by the Election Commission of India for the 543 Parliamentary Constituencies which will conducted in the month April/May 2014 and on 16th May 2014 the counting of votes will be done with the announcement of the final winning candidates results.

INC Party State and Constituencies Wise MP Candidates List 2014:

State C.No Constituency Name Congress MP List 2014
Andaman & Nicobar 1 Andaman & Nicobar Kuldeep Rai Sharma
Arunachal Pradesh 1 Arunachal West Takam Sanjoy
Arunachal Pradesh 2 Arunachal East Ninong Ering
Assam 1 Karimganj Lalit Mohan Suklabaidya
Assam 2 Silchar Smt. Susmita Dev
Assam 3 Autonomous District-St Biren Singh Engti
Assam 4 Dhubri Mohd. Wajid Ali Choudhary
Assam 6 Barpeta Ismail Hussain
Assam 7 Gauhati Manas Bora
Assam 8 Mangaldoi Kirip Chaliha
Assam 9 Tezpur Bhupen Bora
Assam 10 Nowgong Smt. Jon Jonali Baruah
Assam 11 Kaliabor Gaurav Gogoi
Assam 12 Jorhat B.K. Handique
Assam 13 Dibrugarh Paban Singh Ghatowar
Assam 14 Lakhimpur Ranee Narah
Bihar 8 Supaul Ranjita Ranjan
Bihar 10 Kishanganj Mohmd Asrarul Haque
Bihar 12 Purina Amarnath Tiwari
Bihar 15 Muzaffarpur Akhilesh Pratap Singh
Bihar 17 Gopalganj-Sc Dilip Kumar Majhi
Bihar 21 Hajipur-Sc Pratima Kumari
Bihar 23 Samastipur-Sc Ashok Ram
Bihar 29 Nalanda Ashish Ranjan Sinha
Bihar 30 Patna Sahib Rajlkumar Rajan
Bihar 34 Sasaram-Sc Smt. Meira Kumar
Bihar 37 Aurangabad Nikhil Kumar
Chandigarh 1 Chandigarh Pawan Kumar Bansal
Chhattisgarh 1 Surguja-St Ramdeo Ram
Chhattisgarh 2 Raigarh-St Ms. Aarti Singh
Chhattisgarh 3 Jangir-Champa-Sc Premchand Jaisi
Chhattisgarh 4 Korba Charan Das Mahant
Chhattisgarh 5 Bilaspur Smt. Karuna Shukla
Chhattisgarh 6 Rajnandgaon Kamleshwar Verma
Chhattisgarh 7 Durg Tamradhwaj Sahu
Chhattisgarh 8 Raipur Satyanarayan Sharma
Chhattisgarh 9 Mahasamund Ajit Jogi
Chhattisgarh 10 Bastar-St Deepak Karma
Chhattisgarh 11 Kanker-ST Smt. Phoolo Devi Netam
Dadra Nagar Haveli 1 Dadra & Nagar Haveli Mohan Delkar
Daman & Diu 1 Daman & Diu Ketan Patel
Goa 1 North Goa Ravi Naik
Goa 2 South Goa Aleixo Reginaldo Lourenco
Gujarat 1 Kachchh-SC Dineshbhai Parmar
Gujarat 2 Banaskantha Joitabhai Kasnabhai Patel
Gujarat 4 Mahesana Jivabhai Patel
Gujarat 5 Sabarkantha Shankarsinh Vaghela
Gujarat 8 Ahmedabad West-SC Ishwar Makwana
Gujarat 9 Surendranagar Somabhai Gandabhai Patel
Gujarat 10 Rajkot Kuvarjibhai Bavalia
Gujarat 12 Jamnagar Vikrambhai Madam
Gujarat 13 Junagadh Jasu Barad
Gujarat 15 Bhavnagar Pravin Rathod
Gujarat 16 Anand Bharatbhai Solanki
Gujarat 17 Kheda Dinsha Patel
Gujarat 18 Panchmahal Paranjayadityasinh Parmar
Gujarat 19 Dahod-St Dr. Prabhaben Taviyad
Gujarat 20 Vadodara Narendra Kumar Rawat
Gujarat 21 Chhota Udaipur-St Naranbhai Rathwa
Gujarat 23 Bardoli-St Dr. Tusharbhai Chaudhary
Gujarat 26 Valsad-St Kishanbhai Patel
Haryana 1 Ambala-SC Raj Kumar Valmiki
Haryana 2 Kurukshetra Naveen Jindal
Haryana 3 Sirsa-SC Ashok Tanwar
Haryana 4 Hisar Ch Sampat Singh
Haryana 5 Karnal Arvind Sharma
Haryana 6 Sonipat Jagbir Malik
Haryana 7 Rohtak Deepender Singh Hooda
Haryana 8 Bhiwani-Mahendragarh Ms. Shruti Choudhary
Haryana 9 Gurgaon Rao Dharampal
Haryana 10 Faridabad Avtar Singh Bhadana
Himachal Pradesh 1 Kangra Chander Kumar
Himachal Pradesh 2 Mandi Smt. Pratibha singh
Himachal Pradesh 3 Hamirpur Rajinder Singh
Himachal Pradesh 4 Shimla-SC Mohan lal Bragta
Jharkhand 3 Godda Furkan Ansari
Jharkhand 4 Chatra Dhiraj Pratap Sahu
Jharkhand 5 Kooarma Tilakdhari Prasad Singh
Jharkhand 7 Dhanbad Ajay Dubey
Jharkhand 8 Ranchi Subodh Kant Sahai
Jharkhand 10 Singbhum-St Chitrasen Sinku
Jharkhand 11 Khunti-St Kalicharan Munda
Jharkhand 12 Lohardaga-St Rameshwar Oraon
Jharkhand 14 Hazaribagh Saurabh Narayan Singh
Karnataka 1 Chikkodi Prakash B. Hukkeri
Karnataka 2 Belgaum Smt. Lakshmi Hebbalkar
Karnataka 3 Bagalkot Ajay Kumar Sarnaik
Karnataka 4 Buapur-Sc Prakash Rathod
Karnataka 5 Gulbarga-Sc Mallikarjun Kharge
Karnataka 6 Raichur-ST B. V. Naik
Karnataka 7 Bidar Dharam Singh
Karnataka 8 Koppal Basavaraj Hitnal
Karnataka 12 Uttara Kannada Prashant Deshpande
Karnataka 13 Davanagere S.S. Mallikarjun
Karnataka 14 Shimoga Manjunath Bhandary
Karnataka 15 Udupi Chikmagalur Jayprakash Hegde
Karnataka 16 Hassan A. Manju
Karnataka 17 Dakshina Kannada Janardana Poojary
Karnataka 18 Chitradurga-SC Chandrappa
Karnataka 19 Tumkur S.P. Muddahanumegowda
Karnataka 20 Mandya Divya Spandana Ramya
Karnataka 21 Mysore A.H. Vishwanath
Karnataka 22 Chamarajangar-Sc R. Dhruvanarayana
Karnataka 23 Banglore Rural D.K. Suresh
Karnataka 24 Banglore North C. Narayana Swamy
Karnataka 25 Bangalore Central Rizwan Arshad
Karnataka 26 Banglore South Nandan Nilekani
Karnataka 27 Chikkballapur Dr M Veerappa Moily
Karnataka 28 Kolar-Sc K.H. Muniyappa
Kerala 1 Kasaragod T. Siddique
Kerala 2 Kannur K. Sudhakaran
Kerala 3 Vadakara Mullappally Ramachandran
Kerala 4 Wayanad M. I. Shanavas
Kerala 5 Kozhikode M. K. Raghavan
Kerala 9 Alathur-SC Smt. Sheeba K. A.
Kerala 10 Thrissur K. P. Dhanapalan
Kerala 11 Chalakudy P. C. Chako
Kerala 12 Ernakulam Prof. K. V. Thomas
Kerala 13 Idukki Dean Kuriakose
Kerala 15 Alappuzha K. C. Venugopal
Kerala 16 Mavelikkara-SC Kodikunnil Suresh
Kerala 17 Pathanamthitta Anto Antony
Kerala 19 Attingal Adv. Smt. Bindu Krishna
Kerala 20 Thiruvananthapuram Dr Shashi Tharoor
Lakshadweep 1 Lakshadweep(ST) Hamdullah Sayeed
Madhya Pradesh 1 Morena Govind Singh
Madhya Pradesh 2 Bhind-Sc Bhagirath Prasad
Madhya Pradesh 3 Gwalior Ashok Singh
Madhya Pradesh 4 Guna Jyotiraditya M. Scindia
Madhya Pradesh 5 Sagar Govind Singh Rajput
Madhya Pradesh 6 Tikamgarh-Sc Dr. Kamleshwar Verma
Madhya Pradesh 7 Damoh Mahendra Pratap
Madhya Pradesh 8 Khajuraho Raja Pateria
Madhya Pradesh 9 Satna Ajay Singh(Rahul)
Madhya Pradesh 10 Rewa Sunderlal Tiwari
Madhya Pradesh 11 Sidhi Indrajeet Patel
Madhya Pradesh 12 Shahdol-St Smt. Rajesh Nandini Singh
Madhya Pradesh 13 Jabalpur Vivek Tankha
Madhya Pradesh 14 Mandla-ST Omkar Markam
Madhya Pradesh 15 Balaghat Ms. Heena Kaware
Madhya Pradesh 16 Chhindwara Kamal Nath
Madhya Pradesh 17 Hoshangabad Devendra Patel
Madhya Pradesh 19 Bhopal P.C. Sharma
Madhya Pradesh 20 Rajgarh Narayansingh Amlabe
Madhya Pradesh 21 Dewas-Sc Sajjan Kumar Verma
Madhya Pradesh 22 Ujjain-Sc Prem Chand Guddu
Madhya Pradesh 23 Mandsour Ms. Meenakshi Natarajan
Madhya Pradesh 24 Ratlam-St Kantilal Bhuriya
Madhya Pradesh 25 Dhar-ST Umang Singhar
Madhya Pradesh 26 Indore Satyanarayan Patel
Madhya Pradesh 27 Khargone-St Ramesh Patel
Madhya Pradesh 28 Khandwa Arun Yadav
Madhya Pradesh 29 Betul-St Rahul Chaudhary
Maharashtra 1 Nandurbar-St Manikaro H Gavit
Maharashtra 2 Dhule Amrishbhai Rasikbhai Patel
Maharashtra 6 Akola Hidayat Patel
Maharashtra 8 Wardha Sagar Maghe
Maharashtra 9 Ramtek-Sc Mukul Wasnik
Maharashtra 10 Nagpur Vilas Muttemwar
Maharashtra 12 Gadchiroli-Chimur-ST Dr Namdeo Usendi
Maharashtra 13 Chandrapur Sanjay Deotale
Maharashtra 15 Hingoli Rajeev Satav
Maharashtra 18 Jalna Vilas Autade
Maharashtra 22 Palghar-ST Rajendra Gavit
Maharashtra 23 Bhiwandi Vishwanath Patil
Maharashtra 26 Mumbai North Sanjay B. Nirupam
Maharashtra 27 Mumbai North-West Gurudas Kamath
Maharashtra 29 Mumbai North-Central Smt. Priya Sunil Dutt
Maharashtra 30 Mumbai South-Central Eknathrao Gaikawad
Maharashtra 31 Mumbai South Milind Murli Deora
Maharashtra 34 Pune Vishwajeet Kadam
Maharashtra 38 Shirdi-Sc Bhausaheb Wakchaure
Maharashtra 41 Latur-SC Dattatraya Bansode
Maharashtra 42 Solapur-Sc Sushil Kumar Shinde
Maharashtra 44 Sangli Pratik Prakashbapu Patil
Maharashtra 46 Ratnagri-Sindhudurg Dr. Nilesh Nr. Rane
Maharashtra 48 Hatkanangle Kallappa Awade
Manipur 1 Inner Manipur Dr. Thokchom Meinya
Manipur 2 Outer Manipur-St Thangso Baite
Meghalaya 1 Shillong-ST Vincent H. Pala
Meghalaya 2 Tura-St Daryl William Cheran Momin
Mizoram 1 Mizoram-St C L Ruala
Nagaland 1 Nagaland K. V. Pusa
NCT of Delhi 1 Chandni Chowk Kapil Sibal
NCT of Delhi 2 North East Delhi Jai Prakash Agarwal
NCT of Delhi 3 East Delhi Sandeep Dikshit
NCT of Delhi 4 New Delhi Ajay Maken
NCT of Delhi 5 North West Delhi-ST Smt. Krishna Tirath
Orissa 2 Sundargarh-ST Hemanand Biswal
Orissa 3 Sambalpur Amarnath Pradhan
Orissa 4 Keonjhar-St Madhav Sardar
Orissa 5 Mayurbhanj-ST Shyam Sundar Hansdah
Orissa 6 Balasore Srikant Jena
Orissa 8 Jajpur-Sc Ashok Das
Orissa 9 Dhenkanal Sudhir Kumar Samal
Orissa 10 Bolangir Sarat Patnaik
Orissa 11 Kalahandi Bhakta Charan Das
Orissa 12 Nabarangpur-ST Pradeep Kumar Majhi
Orissa 13 Kandhamal Harihar Karan
Orissa 14 Cuttak Smt. Aparajita Mohanty
Orissa 17 Puri Smt. Sucharita Mohanty
Orissa 18 Bhubaneshwar Bijay Mohanty
Orissa 19 Aska Loknath Rath
Orissa 20 Berhampur Chandra Sekhar Sahu
Orissa 21 Koraput-St Dr. Giridhar Gamang
Puducherry 1 Puducherry V. Narayanasamy
Punjab 1 Gurdaspur Pratap Singh Bajwa
Punjab 3 Khadoor Sahib Harminder Singh Gill
Punjab 6 Anandpurn Sahib Ravneet Singh Bittu
Punjab 12 Sangrur Vijay Inder Singla
Punjab 13 Patiala Smt. Preneet Kaur
Rajasthan 1 Ganganagar-SC Master Bhanwarlal Meghwal
Rajasthan 2 Bikaner-Sc Shankar Pannu
Rajasthan 3 Churu Pratap Punia
Rajasthan 4 Jhunjhunu Dr Smt. Rajbala Ola
Rajasthan 5 Sikar P.S. Jat
Rajasthan 6 Jaipur Rural Dr C P Joshi
Rajasthan 7 Jaipur Mahesh Joshi
Rajasthan 8 Alwar Jitendra Singh
Rajasthan 10 Karauli-Dholpur-SC Lakhiram Bairwa
Rajasthan 12 Tonk-Sawai Madhopur Mohammed Azharuddin
Rajasthan 13 Ajmer Sachin Pilot
Rajasthan 14 Nagaur Smt. Jyoti Mirdha
Rajasthan 15 Pali Smt. Munni Devi Godara
Rajasthan 16 Jodhpur Smt. Chandresh Kumari
Rajasthan 17 Barmer Harish Choudhary
Rajasthan 18 Jalore Udailal Anjana
Rajasthan 19 Udaipur-ST Raghuvir Singh Meena
Rajasthan 20 Banswara-ST Smt. Reshm Mahendra Jeet Singh Malviya
Rajasthan 21 Chittorgarh Dr. Girija Vyas
Rajasthan 22 Rajsamand Gopal Singh Shekhawat
Rajasthan 23 Bhilwara Ashok Chandna
Rajasthan 24 Kota Ijayraj Singh
Rajasthan 25 Jhalawar-Baran Pramod Jain Bhaya
Sikkim 1 Sikkim Dr A D Subba
Tripura 1 Tripura West Prof. Arunoday Saha
Tripura 2 Tripura East-St Sachitra Debbarma
Uttar Pradesh 1 Saharanpur Imran Masood
Uttar Pradesh 3 Muzaffarnagar Pankaj Aggarwal
Uttar Pradesh 6 Moradabad Begum Noor Bano
Uttar Pradesh 7 Rampur Kazim Ali Khan
Uttar Pradesh 10 Meerut Ms Nagma
Uttar Pradesh 12 Ghaziabad Raj Babbar
Uttar Pradesh 13 Gautam Buddh Nagar Ramesh Chand Tomar
Uttar Pradesh 15 Aligarh Ch. Bijendra Singh
Uttar Pradesh 18 Agra-Sc Upendra Singh Jatav
Uttar Pradesh 24 Aonla Saleem Iqbal Sherwani
Uttar Pradesh 25 Bareilly Praveen Singh Aron
Uttar Pradesh 26 Pilibhit Sanjay Kapoor
Uttar Pradesh 27 Shahjahanpur-Sc Chetram
Uttar Pradesh 28 Kheri Zafar Ali Naqvi
Uttar Pradesh 29 Dhaurahra Jitin Prasada
Uttar Pradesh 30 Sitapur Smt. Vaishali Ali
Uttar Pradesh 31 Hardoi-Sc Sarvesh Kumar Jansevak
Uttar Pradesh 32 Misrikh-Sc Om Prakash Rawat
Uttar Pradesh 33 Unnao Smt. Annu Tandon
Uttar Pradesh 34 Mohanlalganj-Sc Narendra Gautam
Uttar Pradesh 35 Lucknow Smt. Rita Bahuguna Joshi
Uttar Pradesh 36 Rae Bareli Smt. Sonia Gandhi
Uttar Pradesh 37 Amethi Rahul Gandhi
Uttar Pradesh 38 Sultanpur Smt. Amita Singh
Uttar Pradesh 39 Pratapgarh Smt. Ratna Singh
Uttar Pradesh 40 Farrukhabad Salman Khurshid
Uttar Pradesh 41 Etawah-SC Smt. Hansmukhi Sankhwar
Uttar Pradesh 43 Kanpur Sriprakash Jaiswal
Uttar Pradesh 44 Akbarpur Rajaram Pal
Uttar Pradesh 45 Jalaun-Sc Vijay Chaudhary
Uttar Pradesh 46 Jhansi Pradeep Jain Aditya
Uttar Pradesh 47 Hamirpur Jaywant Singh
Uttar Pradesh 48 Banda Vivek Singh
Uttar Pradesh 49 Fatehpur Smt. Usha Maurya
Uttar Pradesh 50 Kaushambi-SC Mahendra Gautam
Uttar Pradesh 51 Phulpur Mohammad Kaif
Uttar Pradesh 53 Barabanki-Sc P.L. Punia
Uttar Pradesh 54 Faizabad Dr. Nirmal Khatri
Uttar Pradesh 55 Ambedkar Nagar Ashok Singh
Uttar Pradesh 56 Bahraich Sc Kamal Kishore
Uttar Pradesh 57 Kaiserganj Mukesh Srivastava
Uttar Pradesh 58 Shrawasti Vinay Kumar Pandey
Uttar Pradesh 59 Gonda Beni Prasad Verma
Uttar Pradesh 60 Domariyaganj Tarun Patel
Uttar Pradesh 61 Basti Sanjay Jaiswal
Uttar Pradesh 62 Sant Kabir Nagar Rohit Pandey
Uttar Pradesh 63 Maharajganj Harshwardhan Singh
Uttar Pradesh 64 Gorakhpur Ashtabhuja Tiwari
Uttar Pradesh 65 Kushi Nagar R.P.N Singh
Uttar Pradesh 66 Deoria Sabha Kunwar Kushwaha
Uttar Pradesh 67 Bansgaon-Sc Dr. Sanjay Kumar
Uttar Pradesh 68 Lalganj Sc Balibihari Babu
Uttar Pradesh 69 Azamgarh Arvind Jaiswal
Uttar Pradesh 70 Ghosi Rashtra Kunwar Singh
Uttar Pradesh 71 Salempur Bhola Pandey
Uttar Pradesh 72 Ballia Smt. Sudha Rai
Uttar Pradesh 73 Jaunpur Ravi Kishan
Uttar Pradesh 74 Machhlishahr-SC Tufani Nishad
Uttar Pradesh 75 Ghazipur Mohd Maqsood Khan
Uttar Pradesh 78 Bhadohi Sartaj Imam
Uttar Pradesh 79 Mirzapur Lalitesh Pati Tripathi
Uttar Pradesh 80 Robertsganj Sc Bhagwati Prasad Chaudhary
West Bengal 1 Cooch Behar Sc Keshab Ray
West Bengal 2 Alipurduars St Josef Munda
West Bengal 3 Jalpaiguri Sc Dr. Sukhbilas Verma
West Bengal 4 Darjeeling Sujoy Ghatak
West Bengal 5 Raiganj Smt. Deepa Dasmunshi
West Bengal 7 Maldaha Uttar Smt. Mausam Noor
West Bengal 8 Maldaha Dakshin A.H. Khan Choudhury
West Bengal 9 Jangipur Abhijeet Mukherjee
West Bengal 10 Baharampur Adhir Ranjan Choudhary
West Bengal 11 Murshidabad Abdul Mannan Hossain
West Bengal 13 Ranaghat Sc Pratap Roy
West Bengal 17 Barasat Rizul Ghoshal
West Bengal 19 Jaynagar Sc Arnab Roy
West Bengal 21 Diamond Harbour Mohmd Qumarhuzzan Qumar
West Bengal 24 Kolkata Uttar Soumendra Nath Mitra
West Bengal 26 Uluberia Asit Mitra
West Bengal 35 Purulia Nepal Mahto
West Bengal 42 Birbhum Syed Siraj Jimmi

www.inc.in

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

(Required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>